Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Uyku vücudumuzda bulunan zararlı maddelerin uyku esnasında dışa aktarımını ve vücudumuzda bulunan sistemleri rahatlatıp gevşeterek daha enerjik uyanmamızı sağlar.Böylelikle vücut direncimiz çok uzun süreye kadar dayanabilir ve bağışıklık sistemimiz daha güçlü bir durum da olur.Uyku hastalanmamızı engelleyemez ama yakalanacağımız hastalıkları daha kolay şekilde ve daha hızlı sürede atlatmamızı sağlar.

Uykunun Bize Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Zihin ve beden yorgunluğumuzun tek çaresi olan uyku, bağışıklık sistemimizin daha kuvvetli olması için bir tür ihtiyaçtır. Uyku ile ilgili yapılan araştırmalara göre , insan yaşamının beşte ikisi uykuda olduğunu belirler.Öte yandan da uyku yaşam sürekliliğimizi , yaşam olgumuzu belirler ve bize uykuda zorunluluk getirir. Ayrıca beynimizde bulunan birçok bölge uyku ile çalışıyor ve uyku düzensizliği oldu taktirde bazı zihinsel problemler yaşarız.Hatta uyku oranı azaldıkça konuşma ve algı gibi duygularımızın fonksiyonlarının yavaşladığını veya güçlük çektiğimizi fark ederiz.Peki durum böyleyken düzenli uyku ve dinlenmenin sağlığımıza ne gibi faydaları olabilir.

İşte düzenli uyumanın ve dinlenmenin 7 şaşırtıcı faydası!

1. Konsantrasyonu ve üreticiliği arttırır

Düzenli uyku ve dinlenme, beyin fonksiyonları için çok önemlidir. Uykusuzluk konsantrasyon, üretkenlik, algılama gibi fonksiyonların tamamını olumsuz etkiler. Araştırmalar düzenli uykunun problem çözme yeteneğini ve hafıza gücünü arttırdığını göstermiştir.

2. Bağışıklık sistemi sağlığını destekler

Yeteri kadar uyumamak ve dinlenmemek, bağışıklık sistemi fonksiyonu bozukluklarına sebep olmaktadır. Araştırmalar yeteri kadar uyumayan kişilerin düzenli uyuyanlara kıyasla hastalıklara yakalanma risklerinin daha fazla olduğunu göstermiştir. Bu nedenle bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek için düzenli uyku ve dinlenmeye gereken önem verilmelidir.

3. Vücudu tamir eder

Uyku esnasında vücutta daha fazla büyüme hormonu salgılanır. Büyüme hormonu, vücudumuzdaki onarılması gereken yerlerin tamiri için çok önemlidir. Bunun yanı sıra düzenli uyku sayesinde bazı karmaşık problemlerin de çözümü yapılabilir. Çünkü uykunun yaratıcılık ve problem çözme üzerinde de etkileri vardır.

4. Kalp ve sindirim sistemi sağlığını korur

Düzenli uyku ve dinlenme, odaklanmayı ve öğrenmeyi kolaylaştırır. Yeteri kadar uyuyan insanlar her zaman daha zindedir ve performansları da daha yüksektir. Ayrıca uykunun kalp ve sindirim sistemi sağlığını koruduğunu, ömrü uzattığını ortaya koyan pek çok araştırma vardır.

5. Daha genç kalmayı sağlar

Uyku sırasında vücutta daha fazla büyüme hormonu salgılandığını belirtmiştik. İşte bu hormon cildin daha canlı, parlak ve genç kalmasını sağlar. Düzenli uyku ile kanda miktarı artan büyüme hormonu, cilt sağlığı için oldukça önemli olan kollajen ve elastin liflerinin üretimini teşvik eder; cilde nem kazandırır. Ayrıca büyüme hormonunun saç ve tırnak sağlığını da olumlu etkilediği bilinmektedir.

Uyku sırasında vücutta daha fazla büyüme hormonu salgılandığını belirtmiştik. İşte bu hormon cildin daha canlı, parlak ve genç kalmasını sağlar. Düzenli uyku ile kanda miktarı artan büyüme hormonu, cilt sağlığı için oldukça önemli olan kollajen ve elastin liflerinin üretimini teşvik eder; cilde nem kazandırır. Ayrıca büyüme hormonunun saç ve tırnak sağlığını da olumlu etkilediği bilinmektedir.

6. Stres seviyesini düzenler

Uyku ile stres arasında oldukça sıkı bir ilişki vardır. Düzenli uyku ve dinlenme, stresi azaltır, kan basıncını düzenler. Bu da daha sağlıklı bir kalp- damar sistemi anlamına gelmektedir. Diğer bir yandan iyice dinlenmiş olmak sizi daha iyimser ve sabırlı bir insan yapar. Bu da yaşamın zorlukları ile daha kolay başa çıkmanız demektir.

7. Yaşam kalitesini arttırır

Düzenli uyku ve dinlenme, aslında kişiye sağlığı tüm bu faydalarla onun yaşam kalitesini arttırır. Yeteri kadar uyuyan insanların daha az uyuyan insanlara kıyasla daha uzun yaşadığını gösteren pek çok araştırma vardır. Düzenli uyku demek; daha uzun ve daha kaliteli bir hayat demektir!

Bir cevap yazın

WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Sevyat Home
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?